حسين مقصودي در جلسه علني امروز (يكشنبه 16 دي) مجلس شوراي اسلامي در جريان رسيدگي به سوال خود از سيد محمد بطحايي وزير آموزش و پرورش، در تشريح اين سوال درباره اخذ هزينه در تمامي مدارس دولتي گفت: وزير معتقد است به اجبار پولي از دانش‌آموزان گرفته نمي‌شود در حالي كه اين گفته توهين به شعور مردم است چرا كه در تمام مدارس دولتي از خانواده‌ها پول دريافت مي‌شود.

نماينده مردم سبزوار، جوين و جغتاي در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اينكه كسري بودجه وجود دارد اما طبق اصل (30) قانون اساسي تا پايان دوره متوسطه بايد آموزش و پرورش رايگان داشته باشيم، اظهار داشت: تمام كودكان كشور به يك ميزان از تحصيل حق دارند اما امروز اين اصل اجرا نمي‌شود و دسته‌بندي و طبقه‌بندي مدارس بسيار زياد است.

آموزش‌وپرورش تبديل به يك بنگاه سياسي شده است

وي در ادامه ضمن تشكر از وزير آموزش و پرورش براي ساماندهي دانشگاه فرهنگيان و جذب دانشجو عنوان كرد: با اين حال عزل و نصب‌هاي اخير در وزارتخانه، اين نهاد را تبديل به يك بنگاه سياسي كرده و ترسو بودن وزير به دليل از دست دادن ميز خود مشهود است چرا كه آموزش و پرورش دفتر يك حزب سياسي خاص شده است.

اوضاع مدارس دولتي اسفناك است

مقصودي در ادامه با اسفناك خواندن اوضاع مدارس يادآور شد: قطعاً اخذ هزينه از دانش‌آموزان در آينده افزايش مي‌يابد و كاش آقاي بطحايي نيز براي دفاع از فرهنگيان و دانش‌آموزان مثل وزير بهداشت استعفا مي‌داد.

عضو فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد:  يكي از دلايل به وجود آمدن انقلاب 57 فقر طبقاتي و فقر تحصيلي بود لذا مسكن گفتاردرماني كه در دولت فعلي به كار گرفته مي‌شود، فايده ندارد و بايد راه چاره‌اي انديشيده شود و نگاه وزير به آموزش و پرورش تغيير كند.

وي در ادامه با بيان اينكه در كشوري مثل نروژ ساليانه 150 ميليون تومان براي تحصيل يك دانش‌آموز هزينه مي‌شود، ابراز داشت: اين ميزان در ايران به ازاي هر دانش‌آموز تنها 3 ميليون تومان در سال است و طبق گفته رئيس جمهور در زمان ارائه لايحه بودجه 98 اين ميزان در سال آينده به يك ميليون تومان خواهد رسيد كه نشان مي‌دهد شأن معلم كاهش خواهد يافت.

مقصودي اضافه كرد: آموزش و پرورش اگر حرمت و جايگاه معلم را حفظ نكند، نمي‌تواند ابزاري براي كاهش محروميت باشد، همچنين بايد نگاه به آموزش و پرورش همراه با عدالت باشد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم در ادامه با بيان اينكه وزير بايد در سفرهاي خود با والدين دانش آموزان جلسه برگزار كند تا از واقعيات باخبر شود، عنوان كرد: از يك دانش‌آموز براي آزموني 7 هزار تومان دريافت مي‌شود در حالي كه هزينه آن دو هزار تومان است، همچنين هنرستاني دولتي در شهر مشهد تصويب كرده است تا 500 ميليون تومان از خانواده‌ها دريافت كند در حالي كه اين كار غيرقانوني است.

وي در ادامه تصريح كرد: بايد آمار كساني كه دوره اول ابتدايي خود را تمام كرده اما در دوره دوم ابتدايي ثبت‌نام نمي‌كنند، اعلام شود چرا كه ترك تحصيل‌ها زياد شده است.

مقصودي در ادامه با اشاره به بررسي لايحه بودجه 98 گفت: مدارس حاشيه شهرها و مناطق محروم در تأمين آب و برق خود مانده‌اند و دانش‌آموزان روستايي خانه‌نشين شده‌اند چنانچه در بودجه سال 96 و 97 نيز براي شير مدارس 200 ميليارد تومان اختصاص داده شد اما در اجرا هيچ مبلغي تخصيص نيافت. همچنين در بودجه 98 نيز براي رفاه معلمان و فرهنگيان بازنشسته هيچ اعتباري اختصاص نيافته است.

نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اينكه كمك هزينه مهدكودك‌ها، ريالي تخصيص نيافته است، عنوان كرد: بودجه 98 شفاف نيست، وزير مي‌گويد 9 درصد بودجه به آموزش و پرورش اختصاص يافته و معاون وي اعلام مي‌كند اين ميزان 13.5 درصد است و در نهايت اينها در حالي است كه 5 سال پيش بودجه اختصاص يافته به آموزش و پرورش 20 درصد كل ميزان بودجه بود.

دانش‌‌آموز بايد بسوزد و زير آوار برود

وي در ادامه با اشاره به افزايش ساعات موظفي كار معلمان از 20 ساعت به 34 ساعت اظهار داشت: آموزش و پرورش نيروي باانگيزه به مدارس نمي‌فرستد و وضعيت آموزشياران نهضت سوادآموزي و حق التدريسان خوب نيست اما نوبخت و رئيس جمهور اعلام مي‌كنند براي دانش آموزان بايد از بيت‌المال خرج كنند و منت مي‌گذارند و ديواري كوتاه‌تر از مدارس در امر صرفه‌جويي نديده‌اند.

عضو كميسيون امور داخلي كشور و شوراهاي مجلس شوراي اسلامي در پايان با انتقاد از عدم اجراي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش بيان داشت: دانش‌آموز بايد زير آوار برود و  در آتش بسوزد چرا كه پول مدارس داده نمي‌شود لذا در خصوص اينكه بايد براي توسعه نگاه خاص به آموزش و پرورش داشته باشيم به فهم مشترك نرسيده‌ايم و در بودجه 98 نيز اميدي براي حل مشكل مدارس و بازنشستگان نيست.