شما اینجا هستید
کانون در رسانه » «سفر به آنتاليا» و «واگذاري خودروهاي ۱۷۰ ميليوني» از بخشنامه‌هاي صندوق ذخيره فرهنگيان بود

سيد علي يزديخواه مديركل اسبق آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري فارس، در خصوص «عملكرد صندوق ذخيره فرهنگيان»، اظهار داشت: با تغيير هيأت مديره صندوق ذخيره و با انتخاب مديرعامل آن در سال ۹۲، اين احتمال مي‌رفت كه دچار اين مشكلات شود و اهداف اصلي آن زاويه پيدا كند.
وي ادامه داد: صندوق ذخيره فرهنگيان دست به اقداماتي زد كه اعتراض فرهنگيان را در پي داشت، براي نمونه به جاي اينكه اين صندوق سفرهاي زيارتي يا ايرانگردي را ترويج و تشويق كند، سهمي براي سفر به آنتالياي تركيه در نظر گرفت و به همه استان‌ها و مناطق آموزش و پرورش بخشنامه كرده و به آنها سهميه داد و در مدارس بين معلمان قرعه‌كشي كردند كه چه كسي براي سفر به آنتاليا انتخاب شود.
يزديخواه با بيان اينكه اصلاً رسالت تعليم و تربيت با اين سفرها تناسبي ندارد، تأكيد كرد: قرار شد خودروهاي گران قيمت وارد كرده و با قيمت‌هاي ۱۶۰ تا ۱۷۰ ميليوني براي فروش به فرهنگيان پيشنهاد كنند.
 مديركل اسبق آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران يادآور شد: با اين حال معلمي كه ميانگين دريافتي آن ۱٫۵ ميليون تومان بوده است، آيا مي‌تواند اين خودروها را خريداري كند! البته ما منكر اين موضوع نيستيم كه بايد در مديريت صندوق ذخيره يك انديشه اقتصادي حاكم باشد تا بتواند از منابع صندوق براي ارزش افزوده و در جهت رفاه معلمان استفاده شود.
وي متذكر شد: منظورم اين است كه انحراف در صندوق ذخيره از قبل قابل پيش‌بيني بود و بعضي اوقات نيز تصميمات نابخردانه‌اي در صندوق گرفته شد و متأسفانه چيزي كه نبايد اتفاق مي‌افتد، اتفاق افتاد.
يزديخواه اضافه كرد: به عنوان يك فرهنگي بازنشسته، مطالبه ما از وزير آموزش و پرورش اين است كه واقعاً نسبت به اين موضوع حساس باشد؛چرا كه اين موضوع ارتباط مستقيم‌تري با افزايش انگيزه شغلي معلمان دارد.
مديركل اسبق آموزش و پرورش شهر تهران خاطر نشان كرد:‌ اگر معلم بداند كه وزير آموزش و پرورش پيگير احقاق حقوق‌ آنهاست و نمي‌گذارد حقي از آنها تضييع شده و به دنبال برگرداندن مجدد آب به جوي است، باعث مي‌شود كه جامعه فرهنگيان اعتماد بيشتري كنند و در انگيزه شغلي آنها مؤثر است.
وي بيان داشت: بنده به عنوان نماينده مديران كل آموزش و پرورش استان‌ها در صندوق ذخيره فرهنگيان در زمان وزارت حاجي‌بابايي، عضو بودم.
يزديخواه در خصوص اينكه «عنوان مي‌شود تخلفات مربوط به مديريت صندوق ذخيره فرهنگيان مربوط به دولت قبل بوده است»، تأكيد كرد: اگر اين طور است، اسناد آن را منتشر كنند.
مديركل اسبق آموزش و پرورش شهر تهران تصريح كرد: بنده به عنوان عضو هيأت امناي آن زمان،‌ جلسات طولاني مدت و بعد از ساعت اداري براي اعضاي صندوق مي‌گذاشتيم و هر ماه معمولاً يك يا دو جلسه براي صندوق برگزار مي‌شد.
وي يادآور شد: در طول اين ۴ سال عضويت، اگر مدعي هستند حقوقي به ما دادند، اعلام كنند به چه حسابي ريختند و به چه كسي حق‌الزحمه دادند.
يزديخواه افزود: در آن زمان همه همت وزارت آموزش و پرورش اين بود كه از اين منابع مالي استفاده كند و شركت‌هاي زيان‌ده صندوق ذخيره را منحل كرد و سهام آن را در بورس و فرابورس عرضه كرده و عناصر فهيم و اقتصاددان را در مجموعه هيأت امنا وارد كرد.
 مديركل اسبق آموزش و پرورش شهر تهران گفت:‌ اگر سودي در سال ۹۳ و ۹۴  در صندوق ذخيره تعلق گرفت، تتمه برنامه‌ريزي‌هاي ۴ سال قبل بوده است.
وي عنوان كرد:‌ البته اوج سودها، سال ۹۱ و ۹۲ بود و بعد از تغيير دولت، اين سود شروع به كاهش كرد كه آقايان اين سود را مصادره و به نفع خود كردند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی