به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، نشست خبری به مناسبت ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و‌ پر‌ورش برگزار شد.

در این جلسه علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ضمن همدردی با سیل‌زدگان به ویژه دانش‌آموزان و فرهنگیان گفت: امیدواریم با کمک مردم این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش به دلیل مسؤولیت فرهنگی که بر عهده دارد، سیل مهربانی همکلاسی‌ها را تشکیل داد تا پویش عمومی ۱۴ میلیونی برای همدردی رقم بخورد، افزود: ما روز جوان را روز ورود به این عرصه انتخاب خواهیم کرد و با عنوان عیدی‌مان برای تمام دانش‌آموزان معرفی خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزی جهان اسلام افزود: در این مسابقات در کنار سازمان اوقاف سازمان بسیج دانش‌آ‌موزی،‌ جمعیت هلال‌احمر و … حضور دارند و امیدواریم جریان مناسبی رقم بخورد؛ نگاه ما به این حرکت تربیتی است یعنی ما به دنبال این هستیم تا در این فضا، حس نوع‌دوستی گسترانیده شود.

وی اظهار کرد: این نشست به ششمین دوره مسابقات ارتباط دارد که بزرگترین رخداد فرهنگی کشور است و برهمین اساس سی‌وششمین مسابقه در حوزه جوانان برگزار خواهد شد؛ ما مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان را پس از ۲۰ سال برای افزایش هم‌افزایی برگزار کردیم.

کاظمی ادامه داد: انقلاب ما انقلاب قرآنی بوده و قرآن به عنوان کتاب انسان‌ساز در تشکیل حکومت ما نقش بسزایی داشته است؛ وظیفه ما این است که قرآن، عترت و نماز را به عنوان یکی از بهترین فعالیت‌ها دنبال کنیم. مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش‌های مختلف مقدمه‌ای برای آشنایی با معارف قرآن است و هدف نهایی ما رسیدن دانش‌آموزان به سبک زندگی قرآنی و آشنایی با مفاهیم آ‌ن است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: امروز شاهد بزرگترین رخداد در سطح کشور هستیم و این مسابقات پشتوانه چند میلیونی دارد به طور مثال در کشور ما حدود ۷ میلیون نفر در این مسابقات شرکت دارند و اگر به فرایند برگزاری این مسابقات بیندیشیم به عظمت آن پی خواهیم برد. در این مسابقات از هر مدرسه در کشور یک نفر به منطقه و از هر منطقه یک نفر برای مسابقات انتخاب شد که درنهایت به مسابقات بین‌المللی راه خواهند یافت.

کاظمی افزود: ما معتقدیم موج‌های قرآن اثرات معنوی خود را در روح دانش‌آموزان در جامعه می‌گذارد که این مورد برای ما دارای اهمیت است؛ همچنین دانش‌آموزان با سبک‌های قرآن آشنا می‌شوند و الگوهای متفاوتی را می‌بینند علاوه بر این دانش‌آموزان خارجی نیز با فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی و توجه ما به قرآن آشنا می‌شوند که از برکات برگزاری مسابقات است.

وی بیان کرد: شعار مسابقات  امسال «یک کتاب و یک امت» است و آنچه می‌تواند زمینه همبستگی کشورهای اسلامی را برقرار کند برگزاری همین مراسم‌هاست و ما امیدواریم این دوره از جلسات با کیفیت و اثربخشی بیشتری شکل گیرد. در مرحله مقدماتی ۱۰۵ نفر از ۳۴ کشور شرکت کردند و امسال به دلیل برگزاری بهتر مسابقات مرحله ابتدایی مسابقات به صورت مجازی و همچنین نهایی و نیمه‌نهایی به صورت حضوری است و کشورهای مختلف در رشته‌های حفظ و قرائت به این جلسه راه پیدا کردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در زمینه آماده‌سازی مسابقات گفت: ما از تمام کمک‌های شورای عالی قرآن بهره گرفته‌ایم و امیدواریم دانش‌آموزان کشور ما همچون موفقیت خود در سایر رشته‌ها به رتبه‌های عالی برسند. ما از شهریور ۱۰ کمیته تشکیل داده‌ایم که کمیته اطلاع‌رسانی، حراست، فوق برنامه، تشریفات و … در آن زحمات بسیاری کشیده‌اند.

کاظمی خاطرنشان کرد: از امروز میهمانان در حال ورود به کشور هستند و از امشب قرعه‌کشی‌ها انجام خواهد شد؛ روز چهارشنبه ۲۱ فروردین افتتاحیه مراسم و اختتامیه آن در ۲۵ فروردین برگزار خواهد شد. دوشنبه قرار است دیدار مقام معظم رهبری نصیب شرکت‌کنندگان شود و این فرصت ارزشمند تربیتی است که امیدواریم زمینه حضور دیگر دانش‌آموزان در این مسابقات فراهم شود.

محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در این جلسه افزود: سه سالن در هتل هما و همچنین مصلی امام خمینی (ره)، پذیرای بزرگترین اردوی قرآنی است که در آن بیش از ۱۰ هزار شرکت کننده از استان‌های سمنان، قزوین، قم، البرز و … حضور خواهند یافت.

وی افزود: آقای رحمتی از استان گلستان نفر اول در رشته قرائت، علی فیضی از تهران در رشته حفظ و زینب امین‌پور از اصفهان در حفظ کل نماینده کشورمان هستند و امسال رشته قرائت خواهران را نخواهیم داشت.

مسیب‌زاده اظهار کرد: مسابقات اوقاف شکوفه‌ها دیگر برگزار نخواهد شد و نمایندگان کشور ما برای مسابقات بین‌المللی از همین ستاد انتخاب می‌شوند که امیدواریم فرزندانمان در این مسابقات بدرخشند؛ شرکت‌کنندگان همچنین از مکان‌های سیاحتی تهران و حرم مطهر امام خمینی(ره) بازدید خواهند داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی