شما اینجا هستید
اسلایدر » ذوعلم: قرار نیست از وزرا در کتب درسی تعریف و تمجیدی شود

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: اگر امروز شاهد کم توجهی به تعلیم و تربیت و آموزش هستیم نتیجه کم اهتمامی مزمن به این حوزه است.

وی درباره طرح تربیت جنسی گفت: در سند تحول آموزش و پرورش، تربیت همه جانبه را باید دنبال کنیم که از جمله عرصه‌های تربیت، تربیت جنسی است و به خصوص نحوه مواجهه با مباحث این زمینه برای نوجوانان و جوانان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم تصریح کرد: نگاه به این مسأله در غرب را قبول نداریم ولی برای خودمان در فرهنگ ایرانی اسلامی شاخصه‌هایی داریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع ورود کرده است و تا این طرح تصویب شود به آن ورود پیدا خواهیم کرد؛ در حال حاضر مربیان و معلمان مجرب در این زمینه تلاش می‌کنند به این مسأله بپردازند ولی کافی نیست و حتما باید به این بُعد تربیت بیشتر توجه شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مقرر است در کتاب‌های درسی بحث برجام و ظریف وارد شود، بیان کرد: بنا نداریم از وزرا در کتب درسی تعریف و تمجیدی کنیم؛ برجام یک قرارداد است و قرار نیست هر قراردادی به کتب درسی وارد شود و تاکنون درباره این مسئله هیچ بحثی صورت نگرفته است.

رئیس سازمان پژوهش درباره تامین مشکل کاغذ افزود: به دنبال این هستیم که این مشکل حل شود ولی تاکنون اتفاقی نیفتاده است. با سازمان های مختلف مکاتبه شده و در تلاشیم که این مشکل حل شود. در زمینه تولید داخلی کاغذ پیگیری شده و در صددیم که مشکلی در تامین کتب سال ۹۹ به وجود نیاید و تاکنون ۴ ماه از زمان بندی عقب هستیم.

ذوعلم گفت: هنوز مصوبه و ابلاغیه ای به دست ما برای تامین ارز به دست ما نرسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که شما گفته اید کتاب دینی دانش آنوزان کارآمد نیست گفت: در  یک حرکت رو به جلو باید برنامه درسی ما کارآمد تر و مفید تر باشد و متناسب با نیازهای دانش آموزان باشد که این مسئله شامل همه کتاب ها و نه فقط کتاب های دینی است. خوشبختانه با باز آرایی که صورت گرفته این امر تا حدودی محقق شده است.

ذوعلم گفت: تولید کننده داخلی فقط توانسته ۳ هزار تن کاغذ به ما بدهد در صورتی که نیاز ما ۴۵ هزار تن است و در زمینه  مقوا برای جلد که در داخل اصلا توان تولید نداریم. سازمان پژوهش حجیم ترین کار در زمینه تولید کتب درسی را انجام می دهیم با توجه به اینکه ۱۴ میلیون دانش آموز داریم و در سایر کشورها با این حجم از دانش آموزان تولید کتاب متمرکز نیست و اینکه تولید این کتاب فقط توسط یک سازمان انجام می کشود عملیات بسیار سنگینی است. به صورت متوسط روزی ۵ کتاب باید در سازمان پژوهش تائید شود و روزی ۵۰۰ هزار جلد کتاب باید چاپ  شود تا بتواند ۱۴۰ میلیون کتاب را به  دانش آموزان برای اول مهر برساند.

وی درباره طرح بوم و اینکه آیا قرر است زبان مخصوص هر منطقه به دانش آموزان  آموزش داده شود گفت: آموزش ما زبان فارسی است و و ما نگران این هستیم که بچه های مناطق دو زبانه اگر در فهم زبان فارسی مشکل داشته باشد در آینده مثل کنکور با مشکل مواجه خواهند شد. در مناطق دوزبانه کشور  مصوب شده که با ادبیات منطقه و فرهنگ و تاریخ منطقه خود بیشتر آشنا شوند و در صدد هستیم پاسخ به همه نیازهای مغفول بچه ها و نه فقط زبان را بدهیم. مدیران مدارس با توجه به اقتضائات و شرایط خودشان تصمیم گیری خواهند کرد که آیا زبان مخصوص آن منطقه به دانش آموزان آموزش داده شود و آنها خودشان به صلاحدید خودشان تصمیمی گیری خواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش افزود: نظام آموزشی ۶ _۳_۳  که اجرایی و تدوین شد سازمان پژوهش در زمینه همسو سازی برنامه های درسی حرکت کرد و بر اساس برنامه های سند ملی درسی شروع به فعالیت کردیم. این سند یک سند پیشرو و دارای ۴۰ نوع نوآوری است. با تدوین این سند ۴ حوزه نوآوری به برنامه درسی اضافه شد.  تلقی اجرای کامل برنامه درسی ملی نیاز به توانمندی و مهارت هایی دارد که به تدریج ایجاد و شکل می گیرد. در این بازه زمانی ۷ ساله که درگیر برنامه درسی ملی بودیم به نتایج خوبی دست یافتیم و اجرای برنامه هایی همچون سبک زندگی، تفکر و پژوهش از آورده های همین طرح است. از نظرات دانش آموزان نیز استفاده کردیم و جامعه دانش آموزان و نخبه ما از این طرح به صورت کلی رضایت دارند و کاری که باید انجام دهیم باید عمیق تر و جدی تر شود.

رئیس سازمان پژوهش گفت: ارتقا تربیتی در جهان مهمترین نیاز امروز است و هر چه قدر بتوانیم از توانمدی دیگران استفاده کنیم و به دیگران کمک کنیم مفید خواهد بود.

ذوعلم گفت: خیرین کتب درسی نداریم ولی باید در نظر بگیریم و بیشتر باید خیرین کمک محتوایی را باید دنبال کنیم و در عرصه ارتقا کیفیت و محتوا نیز باید وارد شویم و حتی برخی خودشان در کلاس هایی حضور پیدا کنند و به صورت رایگان به دانش آموزان در جهت تحقق اهداف تعامل کمک کنند.

ذوعلم افزود: بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه در سیستان برای تامین کتب امسال صرف خواهد شد و کمترین اقدام برای این مناطق است.

رئیس سازمان پژوهش گفت: بودجه سازمان پژوهش سال گذشته کمتر از ۴۰ درصد نسبت به بودجه مصوب تامین شده است و توان اینکه کتاب رایگان برای تمام منلطق محروم را تامین کنیم نداریم.

وی در ادامه گفت: در سطح شورای آموزش و پروش استان ها و خیرین محلی و منطقه ای باید اقدامی صورت گیرد که نیاز به کتب درسی محرومان تامین شود.

حجت السلام و المسلمین  ذوعلم درباره کاهش ساعات آموزشی گفت: گلایه و نقد سازمان پژوهش در این زمینه در مرحله اجراست.  قرار است ۲۵ ساعت برای یادگیری دانش آموزان در نظر گرفته شود.  باید ۲۵ ساعت ۴۵ دقیقه‌ای باشد و اگر دقیقه‌ای از آن کم شود نمی‌توان از آن صرف نظر کرد زیرا اگر چنین چیزی به وجود بیاید زمینه برای افت دانش آموزان فراهم می‌شود اما اگر قرار شد ما یک بازنگری داشته باشیم باید حتما به زمان و عنوانین توجه داشته باشیم و به طور کل باید یک برنامه ریزی کلی برای اجرای برنامه ریزی ملی برنامه درسی داشته باشیم. اکنون به این جمع بندی نرسیم اما انچه که مهم هست است این است که ما به اهداف آموزشی‌مان برسیم. اگر این اهداف می‌گوید باید به عناوین اضافه یا از آن کاسته شود، ما به آن عمل می‌کنیم.
ذوعلم گفت: باید مصرفدکاغد را در تولیدات کتب خود کاهش دهیم و باید طی ۵ سال آینده مصرف کتب درسب را به ۵۰ درصد کاهش دهیم به شرط اینکه به جایگزین مناسب تری برسیم که  مخالف با مسائل آموزشی نباشد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی