شما اینجا هستید
اخبار کانون » دیدگاه کانون تربیت اسلامی در خصوص تعطیلات اخیر مدارس

جناب آقای حاجی میرزایی
وزیر محترم آموزش و پرورش

سلام علیکم

با احترام همانطوریکه استحضار دارید در اسناد بالادستی از جمله برنامه درسی ملی، زمان آموزش به ساعت و هفته (۳۷ هفته) و ماه تعریف شده و به عوامل کیفیت بخشی به آموزش از جمله پیوستگی زمان آموزش و جلوگیری از شکاف آموزشی اشاره شده است. (مبانی نظری سند تحول ص۳۸۴)

در شرایط کنونی آموزش در کشور ما مبتلا به عارضه شکاف آموزشی می­باشد و پژوهش­ها بیانگر ساعات کم آموزشی ایران در مقایسه با سایر کشورها و عدم مدیریت بهینه ساعات آموزشی در سطح کلاس درس به دلایل متعدد می باشد و تعطیلات اخیر مدارس در کلان­شهرها این کاستی ها را تشدید کرده است و تاکنون راهکاری برای مبارزه و درمان آن یا پیش بینی نشده و یا در اجرا موفق نبوده است.

طرح هایی از قبیل تعطیلات زمستانی، جابجایی زمان آموزش از زمستان به تابستان، شناور بودن ساعات آموزشی در استان ها و تشکیل کلاس ها در روزهای بین تعطیلات از جمله این طرح ها بوده است.
از اینرو پیشنهاد میشود برای درمان این معضل آموزشی ضرورت دارد فراتحلیلی از مجموعه پژوهش ها درباره ساعات آموزشی انجام پذیرد و تاریخ ساعات آموزش در ایران طی ۵۰ سال اخیر بررسی گردد و شرایط خاص استان ها و مورد توجه قرارگیرد و استانداردهای آموزشی و نسبت ساعات آموزشی ایران با کشورهای پیشرفته در چشم انداز ۱۴۰۴ بررسی گردد تا تصمیم مناسبی در این زمینه اتخاذ گردد.

ضمنا در تعطیلات غیرمترقبه سال جاری برای جلوگیری از شکاف آموزشی می توان برای آموزش دروس اصلی از شبکه آموزش و دیگر شبکه های صداوسیما جمهوری اسلامی ، فضای مجازی، لوح های فشرده و… بهره برد.

کانون تربیت اسلامی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی