۴۰ سال نظام جمهوري اسلامي؛ ۴۰ سال پيشرفت و افتخار

بهمن ماه امسال، سالگرد ۴۰ سالگي پيروزي تاريخي انقلاب اسلامي ايران است. عدد چهل يا به عبارتي «چله» و «اربعين» در منابع ديني و ادبي ما جايگاه ويژه و مقدسي دارد كه به سبب معاني و رمز و رازهايي­ست كه در باطن آن نهفته گرديده است.
به عنوان مثال مواردي مانند: نبي مكرم اسلام(ص) در چهل سالگي به نبّوت برانگيخته شدند، مدت زمان اعتكاف موسي نبي (س) چهل روز بود ، در احاديث آمده است زيارت اربعين سيدالشهدا عليه­السلام (چهل روز پس از عاشورا) يكي از نشانه هاي مؤمن است و غيره.
در سير و سلوك نيز، رد پاي عدد چهل را ميتوان ديد. آنجا كه اهل دل و اهل نظر، براي تثبيت يك معرفت يا يك فضيلت اخلاقي در يك انسان، دوره ي چهل روزه (چلّه) مراقبه و محاسبه را درنظر مي­گيرند تا در آن بازه­ي زماني، روح و جسم به آن ويژگي موردنظر خو بگيرد و استعدادهاي او به ظهور برسد و حجاب ها برافتد و آماده­ي «تحوّل و انقلاب» عظيم گردد.

اينك انقلاب اسلامي ايران در آستانه چهل سالگي خود قرار دارد و مهيّاي يك تحوّل و تكامل بزرگ و ژرف است. انقلاب اسلامي ايران در سال ۵۷ پايه هايي از آرمان و اهداف بلندي را بنا نهاد تا به تدريج به آن قله ها برسد. در اين نوشتار، مجال بررسي ريزبينانه و موشكافانه در كارنامه ۴۰ ساله انقلاب اسلامي نيست اما به منظور تبيين و روشنگري نسل هاي سوم و چهارم انقلاب اسلامي، ضروري است اشاره اي مختصر به مهم ترين آرمان ها و اهداف بلند انقلاب اسلامي اشاره و توجه نماييم كه عبارتند از:

الف) اسلاميت و تشكيل جامعه توحيدي
اين بزرگترين هدف انقلاب اسلامي است تا ملت هاي جهان را از يوغ طواغيت خارج نمايد و با مبارزه با مظاهر فساد و فحشا، زمينه تعبّد و بندگي خداوند و سعادت اخروي و دنيوي مردم را فراهم آورد و اسلام عزيز را روز به روز در جهان گسترش و تبليغ و ترويج نمايد.

ب) پرورش و هدايت انسان
انقلاب اسلامي خود را موظف دانسته است كه فضاي انديشه و تفكر را به ميان مردم جامعه بازگرداند و با ايجاد تحوّل در نظام تعليم و تربيت، بستري ايجاد نمايد كه محصول آموزش و پرورش آن، انسان هايي متدين، اخلاق مدار، دانا، متعهد، مبتكر، انديشه­مند و متحد باشد. انقلاب اسلامي تاكيد قابل توجهي بر دو عنصر معلم و دانش آموز داشته است و همواره تلاش نموده است با افزايش شأن و منزلت معلمان، انگيزه و جديّت آنان را براي رسيدن به تعليم تربيت تراز نظام اسلامي و انقلابي ارتقا ببخشد.

پ) حريّت و مردم­سالاري
انقلاب اسلامي تلاش كرده است تا ملت ها به خصوص ملت عزيز ايران، خود درباره خود تصميم بگيرند و از سلطه مستكبران جهاني، همچون آمريكا و انگليس و صهيونيست و… خارج شوند با اراده و خواست خود در مسير پيشرفت و تعالي حركت كنند و از وابستگي رها شوند. مردم خودشان مسئولان، كارگزاران، قوانين و مجريان را تعيين نمايند و انتخابات هاي متعدد و باشكوه در تاريخ جمهوري اسلامي نشان دهنده همين اصل است.

ت) حمايت از مستضفين و محرومان
انقلاب اسلامي از همان ابتداي شكل گيري ، با چپاول گري و رانت خواري همواره مبارزه كرده است و تمام سعي و همت خويش را معطوف همدلي و همياري با مستضعفان و مظلومان عالم نموده است و تا حد امكان به آنان امداد و ياري رسانده است.

ث) پيشرفت و تقويت خودباوري
انقلاب اسلامي از همان روز اول، به داخل اتكا كرد و با حمايت از جوانان و رشد آنان ، توانست روز به روز قله هاي مرتفع علمي، نظامي، فضايي، هسته اي، پزشكي و ورزشي و… را فتح كند و امروز جزو ده كشور سرآمد در علم شناخته مي­شود.

به طور كلي ميتوان آرمان هاي انقلاب به صورت زير تقسيم و بيان نمود:
اجراي قوانين اسلامي و الهي، برقراري حاكميت اسلامي، نيل به عدالت و قسط، استقلال، ارتقاء سطح آگاهي هاي مردم، آموزش و پرورش عمومي، رفع تبعيض و مبارزه با افزايش فقر، تأمين و بها دادن به حقوق همه جانبه افراد، مشاركت اجتماعي و مردم­سالاري ديني، ، مبارزه با اسرائيل و استكبار جهاني ، ايجاد روابط صلح آميز با دولت ها و كشورها، خودكفايي اقتصادي، تأمين نيازهاي اساسي مردم، كاهش فاصله طبقاتي- اجتماعي، توسعه مطبوعات و آزادي بيان در چهارچوب قانون، محروميت زدايي و رسيدگي به روستاها، تلاش براي افزايش فرصت اشتغال و…
اميد است با ياري خداوند متعال، در ظل توجهات حضرت ولي­عصر(عج) ، با رهبري مدبّرانه امام خامنه­اي، خون شهداي گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس و مدافعان حرم، اتحاد و هوشمندي ملت عزيز، روز به روز جمهوري اسلامي ايران به اهداف و آرمان هاي بلند خود نزديك و نزديك تر گردد.

حسين ضرغامي

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی