به گزارش خبرنگار زمزمه، جبار كوچكي نژاد، نايب رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در  گفت و گوي اختصاصي خود با سايت كانون تربيت اسلامي از افزايش اعتبارات آموزش و پرورش خبرداد و گفت: با جديت پيگير حل معيشت معلمان و مسائل اقتصادي آموزش و پرورش هستيم و چند بحث مهم را پيگيري مي كنيم.

آموزش و پرورش بايد افزايش اعتبارات خود را از طرق مختلف پيگيري نمايد و ما در كميسيون آموزش و تحقيقات در تلاش هستيم تا پشتيباني هرچه بيشتري از مدارس و معلمان را لحاظ كنيم و قوانين مفيدي در ابن راستا بگذاريم.

بحث اول،  اختصاص يك صدم از درآمد بانك هاي خصوصي به آموزش و پرورش است. در روز جهارشنبه در قانون مقرر شد اين طرح دائمي باشد و باه صورت ماهانه يك دوازدهم ، درآمدهاي بانك هاي خصوصي و موسسات غيرانتفاعي به آموزش و پرورش واريز شود كه رقم چشمگيري در حدود ۳ تا ۴ هزار ميليارد خواهدشد و ميتواند بخشي از مشكلات آموزش و پرورش را حل نمايد. البته سازمان برنامه و بودجه قصد دارد از محل اين اعتبار، پاداش هاي پايان خدمت فرهنگيان بازنشسته را پرداخت نمايد درحاليكه از نظر اين اعتبارات بايد صرف خدمات آموزشي و حقوق معلمان بشود.

وي افزود: بحث دوم در خصوص شركت ها و نهادهاي فرهنگي است كه ماليات خود را در اختيار آموزش و پرورش قراردهند. مسئله ي ديگر، كمك شهرداري ها است.در قانون آمده شهرداري ها موظفند درصدي از عوارض نوسازي و ساخت و ساز واحدهاي مسكوني را به حساب آموزش و پرورش واريز كنند كه تا الان بطور كامل و مناسب اجرا نشده و پيگير اين هستيم تا موانع هرچه سريع تر رفع بشود.

وي در خصوص بانك فرهنگيان اعلام نمود: اين طرح دوشنبه در مجلس اصلاحات نهايي مي شود كه بموجب آن بايد تغييراتي در صندوق ذخيره فرهنگيان انجام شود تا خدمات دهي داشته باشند به فرهنگيان نه اينكه دچار انحراف شود. در همين قانون آمده است مه هيئت امناء صندوق توسط معلمين انتخاب شود و دولت تصرفي در آن نداشته باشد و سالانه مجمعي برگزار گردد و اعضا از معلمين باشند و شفاف سازي خوبي از كارهايشان ارائه دهند.

نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي در ادامه اظهار داشت: طرح روستا – مركزي طرحي استكه دولت را موظف مي كند در روستاهايي كه دانش آموزان كم تعدادي دارند و از پوشش تحصيلي كمي يرخوردارند، وسائل حمل و نقل دانش آموزان آن روستا به مراكز آموزشي در نقاط ديگر فراهم نمايد تا رايگان رفت و آممد كنند و ادامه تحصيل دهند.

مسئله ي بسيار مهم كه از دغدغه هاي معلمان عزيز ما بود، مسئله ارتقاي مدرك تحصيلي بود كه دولت فقط يك مدرك بالاتر از مدرك قبلي معلمان را اعمال مي كرد كه رويه اي نامناسب بود. در قانون جديد آمده ارتقاي مدارك تحصيلي معلمان در حكم و دريافتي آنان تاثيرگذار باشد.

آقاي كوچكي نژاد در پايان سخنان خود گفت: بررسي طرح رتبه بندي در صحن مجلس اجرا خواهد شد و اميدواريم سال ۹۸ به لحاظ معيشتي براي فرهنگيان بهتر از قبل باشد.

 


پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی