حجت‌الاسلام علي ذوعلم عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در تشريح بيانيه «گام دوم انقلاب» كه در آستانه دهه پنجم توسط مقام معظم رهبري صادر شد، اظهار داشت: اين بيانيه ارائه چشم‌اندازي منطقي مبتني بر مباني انقلاب اسلامي بود و در حقيقت جمع‌بندي فشرده و جامعي درباره گذشته انقلاب و دستارودهاي عظيم و عميق انقلاب اسلامي و نيز ترسيم اولويت‌هاي آينده براي نسل جوان است.

وي افزود: نكته مهم، منطق پشتيبان و عقبه فكري اين بيانيه است كه جامعه نخبگاني ما بايد در مفاهيم آن متمركز شود. در حقيقت از نگاه اسلام ناب، مبارزه حق و باطل تا زمان پيروزي كامل جبهه حق و استقرار عدل مهدوي استمرار خواهد داشت و اين مبارزه پايان نخواهد يافت و فراز و نشيب‌هاي سياسي و اقتصادي در عرصه بين‌المللي مانعي بر سر راه تحقق اين سنت الهي نخواهد گذاشت.

حجت‌الاسلام ذوعلم گفت: امتداد اين بيانيه، در عرصه مديريت جامعه و نقش‌آفريني جوانان و وظيفه‌اي كه اين بيانيه بر نهادهاي فرهنگي خواهد داشت نكته مهمي است كه بايد به آن پرداخت به اين معنا كه حوزه ما و دانشگاه‌ها، نهادهاي تعليم و تربيت و نهادهاي تبليغي خطوط اصلي فكري اين بيانيه را به‌عنوان خط مشي خودشان بايد اتخاذ بكنند و صرفا به تكرار اين بيانيه اكتفا نكنند.

اين استاد حوزه و دانشگاه با بيان اينكه بيشترين نقش در اين زمينه را تشكل‌هاي انقلابي جوانان بايد ايفا بكنند و مطالبه استمرار انقلاب و تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي را سرلوحه كار خودشان قرار دهند، گفت: از نگاه مطالبه‌گري، جوانان بايد با مسئوليت‌پذيري و به‌دوش گرفتن وظايفي كه در اين بيانيه مطرح شده حضور فعال و اثرگذار در عرصه حركت فرهنگي و پژوهشي جامعه داشته باشند.

وي افزود: اين بيانيه براي نسل آينده، يك سند حمايتي و انگيزشي ارائه مي‌دهد و در برابر نگرش‌هايي كه در بروكراسي حاكم در جامعه وجود دارد و روحيه انقلابي، تفكر انقلابي و انگيزه انقلابي را پايان‌يافته تلقي مي‌كند، يك نقطه آغاز را ترسيم مي‌كند و مقابل چشم ما قرار مي‌دهد.

حجت‌الاسلام ذوعلم تصريح كرد: همانگونه كه حضرت امام خميني، انقلاب اسلامي را حركتي مي‌دانستند كه زمينه‌ساز ظهور حضرت مهدي خواهد بود و بالندگي و رشد اين حركت را به عينه مشاهده مي‌كردند، بيانيه گام دوم رهبر معظم انقلاب در امتداد اين تلقي حضرت امام قابل تحليل و تفسير است و مانع نگاه‌هاي خرد و جزئي است كه گاهي بر تحليل‌هاي ما سايه مي‌افكند و از بنيان‌ها و ارزش‌هاي اساسي و رسالت‌هاي بزرگي كه بر دوش ماست غافل مي‌كند.

معاون موسسه پژوهشي حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري تاكيد كرد: هم جنبه نظري و معرفتي اين بيانيه و هم جنبه انگيزشي و عملي آن، در فضاي جامعه ما و فراتر از آن در سطح كشورهاي منطقه و جهان اسلام بسيار اميدبخش و جهت‌دهنده است. اميدواريم ما بتوانيم از اين فرصت فكري و اجتماعي كه ايجاد شده به نحو احسن استفاده كنيم.

وي درباره وظيفه مسئولان در برابر جوانان و لزوم كادرسازي در آستانه دهه پنجم انقلاب و ورود جوانان به عرصه‌هاي مديريتي و اجرايي، گفت:‌ در حال حاضر و طول اين ۴۰ سال كادرسازي گسترده‌اي انجام شده و امروز در همه عرصه‌ها، از سرمايه انساني توانمند و كاردان و با انگيزه برخورداريم اما اين جناح‌بندي‌هاي سياسي، تنگ‌نظري‌هاي حزبي و انحصارطلبي‌ در برخي بخش‌هاي مديريتي جامعه  شكل گرفته و مانع از بهره‌برداري بهينه از اين سرمايه انساني است.

عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي خاطرنشان كرد:‌ در اين بيانيه چهل بار واژه جوان و جوانان بكار رفته و به‌درستي مخاطب اين بيانيه همين سرمايه انساني جوان است كه امروز هم در عرصه‌هاي مختلف نقش‌آفريني مي‌كند. ما بايد بپذيريم مسئوليت‌ها و جايگاه‌هاي مديريتي امانت‌هايي هستند كه به نسل جوان كاردان و انقلابي بايد منتقل شود؛ ظرفيت‌هاي راكدمانده و استفاده نشده به حركت دربيايد و سرعت پيشرفت جامعه ما را افزايش دهد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی