در حال و هواي كنوني كشور،‌ بيش از هر زمان ديگري ، اين ضرورت احساس
مي شود كه سيره شخصيت‌هاي برجسته و پيشكسوت و انقلابي نظام اسلامي مورد بازخواني و بازگويي قرار گيرد تا نسل جوان با فضيلت پيشگامان انقلاب بيشتر آشنا شوند و سرمايه‌اي بيندوزند براي نقش‌آفريني در استمرار نظام اسلامي، زيرا چنانكه گفته‌اند رمز بقاي هر پديده را مي‌بايست در علت پيدايش آن جست‌وجو كرد و امروز نيز حيات انقلاب اسلامي نيازمند حضور سياستمداراني اخلاق‌مدار مي‌باشد كه راه پيشينيان را ادامه دهند و بايد اين نگراني را جدي گرفت كه مبادا زمين‌گير شدن معدودي از دولتمردان در برابر وسوسه‌هاي نفساني و پول و قدرت و زياده‌طلبي‌هاي زن و فرزند و امثال آن خداي ناكرده، جوانان را دلسرد يا همرنگ جماعت دنياطلب نمايد.
ششم دي ماه امسال مصادف است با پنجمين سالگرد درگذشت استاد سيدعلي اكبر پرورش؛‌ انسان وارسته‌اي كه مقام معظم رهبري از او با عنوان «ياور صديق انقلاب» ياد فرمودند و « لهجه صادق، دل با اخلاص ، خلق نيك و زندگي پاك و شرافتمندانه» را از جمله سجاياي اخلاقي آن بزرگوار برشمردند.
آقاي پرورش ويژگي‌هاي متعددي داشت كه او را در ميان ديگران متمايز مي‌ساخت. ايشان سخنراني توانمند، اديبي فاضل، سياستمداري مبارز و انقلابي، عارفي مخلص، اسلام‌شناسي مردمي، مسلماني ولايت‌مدار و عاشقي شيفته حضرت ولي‌عصر(عج) بود اما اگر بخواهيم ايشان را در يك كلمه معرفي كنيم بايد بگوييم پرورش معلمي دردمند بود يعني شاگرد ممتاز پيامبر گرامي اسلام (ص) كه خود را «معلم» معرفي فرموده است.
آري «معلم عزيز ما» از هر فرصتي ، حتي فضاي رعب‌آور پادگان شاهنشاهي براي آموزش معارف ديني و تربيت اسلامي، بهره مي‌گرفت و اگر چه در سال ۱۳۴۷ به عنوان دبير آموزش‌وپرورش يكي از شهرها استخدام شد اما معلم سياري بود كه در هر جاي ايران موقعيت را مناسب مي‌يافت، به آنجا سفر مي‌كرد و مخاطبان را با مكتب اهل بيت (ع) آشنا مي‌ساخت و البته عموم مردم و دانش‌آموزان اصفهان بخصوص دبيرستان‌هاي هراتي و احمديه و هنرجويان هنرستان‌هاي اصفهان، از فيض وجود ايشان بهره بيشتري گرفتند و به تعبير عارفانه خود آن بزرگوار « مست فيض» شدند.
طبعاً با اوج‌گيري نهضت اسلامي ، « معلم عزيز ما» نيز به عنوان يكي از تأثيرگذارترين شخصيت‌هاي مبارز كشور و اصفهان، نقشي فعال ايفا كرد و با سازماندهي تحصن‌ها و گروه‌هاي انقلابي و نظامي و جامعه معلمان به موازات سخنراني‌هاي آتشين، ضرباتي بر رژيم شاه وارد ساخت. پس از پيروزي انقلاب نيز استاد پرورش به عنوان يكي از اعضاي مجلس خبرگان قانون اساسي از طرف مردم اصفهان انتخاب و در دوره اول مجلس به عنوان نايب رئيس اول برگزيده شد.
در دفاع مقدس به عضويت شوراي عالي دفاع انتخاب گرديد و با توجه به سوابق آشنايي‌اش با فرماندهان انقلابي نظير شهيد نامجو، شهيد صياد شيرازي، شهيد كلاهدوز و سرلشكر ابراهيم صفوي، در تقويت روحيه نيروهاي مسلح و حفظ وحدت آنان نقشي تأثيرگذار داشت.
باور و ارادت قلبي « معلم عزيز ما» به ولايت فقيه، موجب شد كه در بزنگاه‌هاي حساس و نقاط عطف سياسي ، نظير غائله بني‌صدر ، جريان خلق مسلمان، عزل قائم مقام رهبري، پذيرش قطعنامه ۵۹۸ و بعدها در جريان فتنه‌هاي تير ۷۸ و سال ۸۸ براي تبيين مسائل و افزايش بصيرت خواص و جامعه وارد صحنه شود.
مردمي بودن،‌ ساده‌زيستي، شب زنده‌داري، ذوق ادبي و شوخ‌طبعي و در عين حال صراحت لهجه و شجاعت در بيان حق، خصوصاً در برابر شخصيت‌ها و مسئولان عالي‌مرتبه ، از ويژگي‌هاي برجسته معلم عزيز ما بود. آن بزرگوار در زندگاني شخصي هيچ‌گاه از زل معلمي خارج نشد و از يك خانه اجاره‌اي در ابتداي زندگي آغاز كرد و در پايان هفتاد و يك سال عمر پربركت خود در خانه‌اي دو طبقه
و ساده همراه با فرزندش زندگي مي‌كرد و جز حقوق بازنشستگي معلمي، سرمايه‌اي براي خويش نيندوخت و اين درس امروز «پرورش» به شيفتگان ثروت و قدرت و هشدار به تمامي دولتمردان است.
در مهرماه ۱۳۹۰ مراسم تجليل از استاد پرورش در اصفهان برگزار شد و شخصيت‌هايي همچون آيت‌الله مظاهري ،‌ آيت‌الله جعفرسبحاني ،‌ مرحوم عسكراولادي و … جلوه‌هايي از ويژ‌گي‌هاي برجسته معلم عزيز ما را توصيف كردند و مرحوم آيت‌الله مهدوي كني گفتند:
تجليل از برادر فاضل و بزرگوارمان استاد سيدعلي اكبرپرورش، تجليل از يك نسل فرهنگي،‌ مبارز و مجاهد است.
اينك سالهاست كه جمع زيادي از شاگردان آن معلوم عزيز ،‌درسراسر كشور در سمت‌هاي مختلف به فعاليت و خدمت به جامعه مشغولند و يكي از ثمرات عمر بابركت ايشان كه كمتر مورد توجه قرار گرفته اين واقعيت است كه يك معلم تا چه اندازه مي‌تواند در سرنوشت جامعه و كشور خويش، حتي پس از پايان حيات مادي‌اش، نقش‌آفريني كند و تأثيرگذار باشد و اين هم درسي است براي آموزش‌وپرورش و جامعه فرهيخته كشور كه تلاش‌هاي مجاهدانه آنان در تربيت كودكان و نوجوانان ،‌ چه آثار شگفت‌انگيز و مستمري در پيشرفت كشور بر جاي خواهد گذاشت. لذا انتظار مي‌رود وزارت آموزش‌وپرورش براي بهره‌گيري از ميراث فكري، اخلاقي و علمي استاد پرورش ، حركتي برنامه‌ريزي شده را آغاز نمايد و ايشان را به عنوان « معلم‌تراز» نظام اسلامي به جامعه مسلمان معرفي نمايد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی کانون تربیت اسلامی